The Stars Group ukarana w Holandii

W Aktualności DNIA
- Updated

Grupa Stars otrzymała od holenderskiego Urzędu ds. Hazardu (KSA) karę pieniężną w wysokości 400 000 EUR za oferowanie holenderskim graczom hazardu online bez wymaganej licencji.

Urzędnicy z KSA nałożyli grzywnę zgodnie z tzw. „Kryteriami ustalania priorytetów”, w następstwie dochodzenia, które wykazało, że holenderscy gracze mogli uzyskać dostęp do witryny Pokerstars.eu w okresie od lipca 2018 r. do stycznia 2019 r. Oprócz dostępności dla holenderskich graczy, witryna Pokerstars.eu oferowała klientom możliwość skorzystania z metody płatności iDEAL, a formularz kontaktowy dla graczy był w języku niderlandzkim.

Śledczy stwierdzili również, że Holandia nie została przez operatora uwzględniona w wykazie krajów, z których terytorium udział w grach nie był dozwolony. Witryna zawiera też linki do dwóch holenderskich organizacji zajmujących się szkodami związanymi z hazardem. Ponadto na stronie internetowej pojawili się dwaj holenderscy pokerzyści występujący w ramach Team PokerStars Holandia.

Podczas przesłuchania przed KSA, przedstawiciele The Stars Group stwierdzili, transakcje za pośrednictwem iDEAL zostały wstrzymane w sierpniu 2018 r. Operator odrzucał również oskarżenia dotyczące używania języka holenderskiego na swojej stronie internetowej, podnosząc, że jest on pomocny dla osób mówiących po holendersku w innych krajach.

Grupa Stars odniosła się ponadto do obecności holenderskich pokerzystów na stronie twierdząc, że gracze ci działają na arenie międzynarodowej i nie byli specjalnie związani z rynkiem holenderskim.

Powyższe argumenty zostały jednak uwzględnione przez KSA.

Rzecznik The Stars Group powiedział, że operator aktualnie dokonuje przeglądu sytuacji pod kątem możliwości ewentualnego odwołania, podkreślając, że firma „współpracowała z władzami holenderskimi w dobrej wierze” przez ostatnie dziesięć lat.

„Naszym zdaniem, nie celowaliśmy konkretnie w holenderskich graczy, zgodnie z kryteriami ustalania priorytetów i najnowszymi (projektowymi) zasadami polityki KSA opublikowanymi 12 lipca. W tym kontekście byliśmy zaskoczeni, że KSA wszczęła przeciwko nam postępowanie egzekucyjne” – dodał rzecznik.

Grzywna może ograniczyć ambicje firmy dotyczące wejścia na rynek holenderski, gdy już zostanie on uregulowany w 2021 r. Przepisy zakładają, że firmy nie będą mogły ubiegać się o niderlandzką licencję przez dwa lata po ukaraniu ich za nielegalną działalność na rynku holenderskim. Być może zatem „Gwiazdy” będą zmuszone poczekać ze złożeniem wniosku do stycznia 2021 r., a nie do 1 lipca 2020 r., jak inni operatorzy, którzy już wtedy będą ubiegać się o holenderską licencję na gry online.

TSG to ostatni operator ukarany przez KSA, wcześniej podobny los spotkał m.in. Kindred Group, Betssona, GVC i William Hilla.

Zobacz też

Hiszpania: koniec sponsoringu w piłce nożnej?

Rząd hiszpański zamierza zakazać sponsoringu firm z branży hazardowej na koszulkach piłkarskich. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w ramach nowych

Czytaj więcej...

European Lotteries publikuje raport z działalności za rok 2019

Po raz drugi w swej historii European Lotteries, organizacja zrzeszająca głownie europejskich operatorów loterii oraz ich dostawców, wydała raport

Czytaj więcej...

Betway ratuje krykieta w RPA

Znany operator internetowy, Betway zawarł umowę partnerską z Cricket South Africa (CSA) - organem zarządzającym i nadzorującym tę dyscyplinę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu