Totalizator Sportowy wygrywa w I instancji spór z fiskusem

W Aktualności DNIA
- Updated

Totalizator Sportowy wygrał z fiskusem pierwszą batalię sądową dotyczącą opodatkowania gier karcianych rozgrywanych w sieci Internet, donosi dziennik Gazet Prawna. Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, gry karciane online są zwolnione z VAT.

Totalizator Sportowy złożył do „skarbówki” wniosek o indywidualną interpretację obowiązujących przepisów, podnosząc jednocześnie, że urządzane przez niego gry karciane będą adresowane wyłącznie do osób fizycznych, a przeciwnikiem jego klientów będzie komputer. Państwowy potentat argumentował, że produkt taki powinien by zwolniony z podatku VAT, bowiem byłby to drugi podatek obciążający tę samą czynność. Świadczona przez firmę usługa będzie już bowiem obciążona podatkiem od gier wynikającym z ustawy o grach hazardowych.

Wniosek o interpretację zawiera pytanie, czy opisana wyżej usługa jest zwolniona z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT. Trzeba podkreślić, że brzmienie tego przepisu uległo w ostatnim czasie zmianie. W chwili złożenia przez Totalizator wniosku o interpretację przepis przewidywał zwolnienie „dla działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od gier”. Po dokonanych zmianach przepis ten zwalnia z VAT „działalność w zakresie gier hazardowych podlegającą przepisom o grach hazardowych”.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się jednak ze stanowiskiem Totalizatora Sportowego przyjmując, że spółka będzie świadczyła usługę elektroniczną w rozumieniu unijnego rozporządzenia wykonawczego z 15 marca 2011 r. do dyrektywy VAT, a nie usługę o charakterze hazardowym. Usługi elektroniczne, zgodnie z tymi przepisami, spełniają następujące warunki: są świadczone za pomocą sieci Internet, są zautomatyzowane i prowadzone z niewielkim udziałem człowieka, a ich wykonanie bez użycia technologii informacyjnej jest niemożliwe. Według KIS, w opisywanym przez TS przypadku przesłanki te są spełnione, w związku z czym zwolnienie z VAT nie jest możliwe.

W związku ze stanowiskiem Dyrektora KIS, Totalizator zdecydował się wystąpić ze sprawą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ten podzielił poglądy spółki uznając, że TS nie będzie świadczył usług elektronicznych, a urządzał gry karciane, dla których Internet będzie wyłącznie narzędziem służącym do organizacji rozgrywki. Dlatego przede wszystkim podatek powinien być jeden, wyłącznie od gier.

Wyrok nie jest prawomocny, podkreśla Gazeta Prawna. Przysługuje od niego droga odwoławcza do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Foto. Jarmoluk

Zobacz też

Rosja wprowadzi nowy kwartalny podatek

Rosyjscy licencjonowani operatorzy zakładów sportowych będą musieli płacić 5% podatek od GGR, co trzy miesiące. Takie rozwiązanie ma zostać

Czytaj więcej...

Austria. Rosną obawy dotyczące nielegalnego hazardu

Austriacka policja finansowa, tzw. Finanzpolizei, skonfiskowała ponad 660 automatów do gier, w ramach blisko trzystu kontroli przeprowadzonych od początku

Czytaj więcej...

Wielka Brytania. Widmo utraty połowy etatów w branży kasyn

Polityka brytyjskiego rządu, która doprowadza do powolnego wyniszczenia przemysłu kasynowego w kraju może kosztować brytyjskie społeczeństwo miliony. Blisko połowa

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu