Ukraina. Niski podatek od gier hazardowych?

W Temat Dnia DNIA
- Updated

Podatek od zakładów sportowych na Ukrainie wyniesie najprawdopodobniej zaledwie 7,5% przychodów z gier hazardowych brutto (GGR) i 12,5% od kasyna online. Proces legislacyjny nabiera rozpędu.

Płynące z Ukrainy informacje dotyczące prac legislacyjnych nad nowym prawem hazardowym wskazują, że licencjonowani operatorzy gier hazardowych będą podlegać opodatkowaniu na podstawie przychodów brutto, a nie obrotu. Ostateczne stawki podatkowe nie zostały jeszcze potwierdzone przez krajowy parlament, jednak lokalne źródła podają, że stawka podatku od zakładów sportowych zostanie ustalona na 7,5% przychodów z gier brutto (GGR). Stawki opodatkowania innych rodzajów działalności hazardowej, w tym kasyna online, zostaną ustalone na 12,5% GGR, a loterie zostaną obłożone podatkiem według stawki 22%.

Mimo bardzo przyjaznych stawek podatkowych, operatorzy nie mogą cieszyć się zbyt wcześnie, bowiem należy się spodziewać bardzo wysokich opłat licencyjnych.

Z niepotwierdzonych jeszcze informacji wynika, że koszt rocznej opłaty licencyjnej może się wahać w granicach 2-3 milionów euro. Wszystko będzie zależeć ilu operatorów postara się o ukraińską licencję na gry hazardowe.

Projekt ustawy przewidujący licencjonowanie i regulowanie gier hazardowych i zakładów online przeszedł wstępny przegląd przez ukraińskie komisje parlamentarne w zeszłym miesiącu i przewiduje utworzenie organu regulacyjnego już w styczniu 2020 r.

Jednak sama ustawa została niedawno poddana przeglądowi przez ukraińską radę ministrów, która opublikowała poprawki i przekazała je z powrotem do przeglądu komisji. Rada ministrów nie wezwała do szeroko zakrojonych zmian w opracowywanych przepisach, jednak zasugerowała wykluczenie spod regulacji loterii, ze względu na istnienie monopolu państwowego na ten rodzaj gry.

Zobacz też

Hiszpania: koniec sponsoringu w piłce nożnej?

Rząd hiszpański zamierza zakazać sponsoringu firm z branży hazardowej na koszulkach piłkarskich. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w ramach nowych

Czytaj więcej...

European Lotteries publikuje raport z działalności za rok 2019

Po raz drugi w swej historii European Lotteries, organizacja zrzeszająca głownie europejskich operatorów loterii oraz ich dostawców, wydała raport

Czytaj więcej...

Betway ratuje krykieta w RPA

Znany operator internetowy, Betway zawarł umowę partnerską z Cricket South Africa (CSA) - organem zarządzającym i nadzorującym tę dyscyplinę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu