Ukraina. Niski podatek od gier hazardowych?

W Temat Dnia DNIA
- Updated

Podatek od zakładów sportowych na Ukrainie wyniesie najprawdopodobniej zaledwie 7,5% przychodów z gier hazardowych brutto (GGR) i 12,5% od kasyna online. Proces legislacyjny nabiera rozpędu.

Płynące z Ukrainy informacje dotyczące prac legislacyjnych nad nowym prawem hazardowym wskazują, że licencjonowani operatorzy gier hazardowych będą podlegać opodatkowaniu na podstawie przychodów brutto, a nie obrotu. Ostateczne stawki podatkowe nie zostały jeszcze potwierdzone przez krajowy parlament, jednak lokalne źródła podają, że stawka podatku od zakładów sportowych zostanie ustalona na 7,5% przychodów z gier brutto (GGR). Stawki opodatkowania innych rodzajów działalności hazardowej, w tym kasyna online, zostaną ustalone na 12,5% GGR, a loterie zostaną obłożone podatkiem według stawki 22%.

Mimo bardzo przyjaznych stawek podatkowych, operatorzy nie mogą cieszyć się zbyt wcześnie, bowiem należy się spodziewać bardzo wysokich opłat licencyjnych.

Z niepotwierdzonych jeszcze informacji wynika, że koszt rocznej opłaty licencyjnej może się wahać w granicach 2-3 milionów euro. Wszystko będzie zależeć ilu operatorów postara się o ukraińską licencję na gry hazardowe.

Projekt ustawy przewidujący licencjonowanie i regulowanie gier hazardowych i zakładów online przeszedł wstępny przegląd przez ukraińskie komisje parlamentarne w zeszłym miesiącu i przewiduje utworzenie organu regulacyjnego już w styczniu 2020 r.

Jednak sama ustawa została niedawno poddana przeglądowi przez ukraińską radę ministrów, która opublikowała poprawki i przekazała je z powrotem do przeglądu komisji. Rada ministrów nie wezwała do szeroko zakrojonych zmian w opracowywanych przepisach, jednak zasugerowała wykluczenie spod regulacji loterii, ze względu na istnienie monopolu państwowego na ten rodzaj gry.

Zobacz też

Hiszpania. Oficjalny zakaz sponsoringu przez operatorów hazardowych

Hiszpańskie władze oficjalnie potwierdziły zastosowanie okresu przejściowego na wprowadzenie zakazu sponsorowania gier hazardowych w piłce nożnej. Organy z Półwyspu

Czytaj więcej...

Celebryci i znani sportowcy znikną z brytyjskich reklam hazardu

Brytyjski Komitet Praktyki Reklamowej (CAP) przygotowuje ustawę, która zakaże wykorzystywania osobistości ze świata sportu oraz innych celebrytów w reklamach

Czytaj więcej...

Grzywna dla Google za reklamy hazardu we Włoszech

Autorità per le Garanzie nelle Comunicazioni (AGCOM), włoski organ regulujący kwestie komunikacji w tym kraju, nałożył na Google grzywnę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu