Uprawianie hazardu w Indonezji karane chłostą

W Aktualności DNIA
- Updated

Publiczna chłosta czeka tych, którzy w konserwatywnej prowincji Aceh w Indonezji przyłapani zostaną na uprawianiu hazardu. Karze się również za inne przestępstwa, w tym m.in. za seks przedmałżeński i picie alkoholu.

Kilka dni temu w indonezyjskim Banda Aceh na Sumatrze kolejnych dwóch mężczyzn ukaranych zostało publiczną chłostą za kontakt z hazardem. Zgodnie z prawem szariatu ludzie są tam często karani za szereg przestępstw, w tym hazard, stosunki homoseksualne, sprzedaż i spożywanie alkoholu oraz seks przedmałżeński. Większość poniżanych tak osób, prócz chłosty, odbywa również kary więzienia. Praktyki te są powszechnie krytykowane przez społeczność międzynarodową.

Mimo brutalności, publiczne wymierzanie kary, przyciągają wielu gapiów, w szczególności mężczyzn. Nagrywają oni biczowanie i cieszą się, widząc ból i upokorzenie na twarzach karanych.

Islamski kodeks karny, który wywodzi się z interpretacji Koranu, jest szeroko stosowany w regionie Aceh. Prawo szariatu zaczęto wdrażać tam po uzyskaniu autonomii w 2001 r. Mieszkańcy prowincji całe lata stawiali silny opór, dawniej holenderskim kolonistom, a następnie rządowi w Dżakarcie. Separatyści zgodzili się na rezygnację z żądania niepodległości, a rząd Indonezji obiecał zmienić prawo, tak aby lokalne partie polityczne mogły brać udział w wyborach, co było wcześniej niemożliwe, a także umożliwił stosowanie prawa szariatu.

Usman Hamid, dyrektor wykonawczy Amnesty Indonesia, powiedział, że wiele przepisów prawa obowiązującego w tym regionie stanowi naruszenie międzynarodowego prawa i standardów w zakresie praw człowieka. Podkreślił ponadto, że publiczne biczowanie jest sprzeczne z Międzynarodowym paktem praw obywatelskich i politycznych oraz Konwencją ONZ przeciwko torturom i innemu okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu, której stroną jest Indonezja.

Na początku tego roku istniała obawa, że stosowanie publicznych kar będzie się rozpowszechniać, ponieważ władze Indonezji nosiły się z zamiarem uchwalenia nowych przepisów prawa, które miały umożliwić wdrażanie prawa szariatu w wielu regionach kraju. Jednak po globalnym wręcz oburzeniu, prezydent Indonezji Joko Widodo wezwał do dalszej rewizji projektu ustawy, zanim zostanie on uchwalony.

Foto. aditya_wicak

Zobacz też

Wielka Brytania. Zgoda CMA na fuzję Flutter Entertainment i The Stars Group

We wtorek brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) poinformował opinię publiczną, że w jego ocenie połączenie hazardowych gigantów, Flutter

Czytaj więcej...

Od kwietnia nowe regulacje reklamowe w Danii

Z początkiem kwietnia w Danii wchodzą w życie nowe przepisy marketingowe. Regulacje te nakładają na operatorów hazardowych obowiązek zamieszczania

Czytaj więcej...

Zmiany w belgijskiej loterii w związku ze znacznym spadkiem sprzedaży

Belgium National Lottery wprowadza duże zmiany w związku z ogromnym spadkiem sprzedaży swoich produktów wywołanym pandemią koronawirusa.Jak donosi The Brussels Times,

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu