USA. Władze stanu Missouri zaniepokojone nielegalnymi automatami do gier

W Aktualności DNIA
- Updated

Jak donosi miejscowy The Missouri Times, władze tego amerykańskiego stanu dostrzegają narastający w ostatnim okresie problem z częścią branży gier hazardowych. Jako główną przyczynę wskazują nielegalne automaty do gier.

Pierwsze spotkanie powołanego w tej sprawie Tymczasowego Komitetu ds. Hazardu miało miejsce w czwartek, 22 sierpnia br., i rozpoczęło się od prezentacji Davida Grothausa, dyrektora wykonawczego Missouri Gaming Commission. Podczas obrad zwrócono uwagę na problem tysięcy maszyn rozsianych na terenie całego stanu, które funkcjonują w szarej strefie. Dostrzegalna jest tu analogia z innymi rynkami, w tym rynkiem Polskim sprzed zaledwie kilku lat, bowiem nielegalne automaty ustawiane są na stacjach benzynowych, w pubach, a nawet w sklepach wielobranżowych. Członkini władz stanowych, demokratka LaKeySha Bosley, zauważyła, że tylko ​​w jej dzielnicy jest co najmniej pięć lokalizacji z nielegalnymi automatami. Zjawisko potwierdzili również inni członkowie obrad.

Dyrektor Grothaus powiedział siedmioosobowemu Komitetowi, że dla rozwiązania problemu stan potrzebuje „bardzo dużego wysiłku skoncentrowanego na nielegalnych maszynach”. Dodał jednak przy tym, że nie ma łatwego i szybkiego rozwiązania problemu. Na początku tego roku Komisja ds. Gier opowiedziała się za zaklasyfikowaniem terminali do gier jako „urządzeń hazardowych”. Zgodnie z przepisami Missouri, urządzenia hazardowe są dozwolone tylko w licencjonowanych kasynach, co powoduje, że maszyny poza kasynami są nielegalne. Komisja zwróciła jednak uwagę na ułomność stanowych przepisów wykonawczych. Departament Bezpieczeństwa Publicznego Missouri, który nadzoruje m.in. licencje na alkohol, na podstawie obecnie obowiązujących przepisów, nie ma bowiem uprawnień do zajmowania urządzeń do gier hazardowych.

Władze Missouri zdają sobie sprawę, że nielegalne automaty do gier mają negatywny wpływ na działające w stanie kasyna, co powoduje obniżenie wysokości wpływających kasy podatków, które jak podkreślali przedstawiciele władz, przeznaczane są na tak ważne kwestie jak edukacja, czy wsparcie dla weteranów.

Czwartkowe wysłuchanie  było tylko jednym z kilku zaplanowanych na najbliższe tygodnie. Władze stanowe chcą dogłębnie zbadać sprawę, aby w ciągu kilku kolejnych miesięcy wypracować rozwiązanie problemu. Kolejne spotkanie zaplanowano już na 5 września br. Wówczas dwoje stanowisko zaprezentują przedstawiciele stanowej Loterii Missouri. Następne przesłuchania wyznaczono na 10 października (temat egzekwowania prawa i ścigania nielegalnego hazardu), 24 października (tematyka zakładów sportowych), zaś 7 listopada wysłuchani zostaną przedstawiciele  Major League Baseball.

O rozwoju wydarzeń będziemy informować na bieżąco.

Zobacz też

Rosja wprowadzi nowy kwartalny podatek

Rosyjscy licencjonowani operatorzy zakładów sportowych będą musieli płacić 5% podatek od GGR, co trzy miesiące. Takie rozwiązanie ma zostać

Czytaj więcej...

Austria. Rosną obawy dotyczące nielegalnego hazardu

Austriacka policja finansowa, tzw. Finanzpolizei, skonfiskowała ponad 660 automatów do gier, w ramach blisko trzystu kontroli przeprowadzonych od początku

Czytaj więcej...

Wielka Brytania. Widmo utraty połowy etatów w branży kasyn

Polityka brytyjskiego rządu, która doprowadza do powolnego wyniszczenia przemysłu kasynowego w kraju może kosztować brytyjskie społeczeństwo miliony. Blisko połowa

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu