Uzbekistan otwiera się na zakłady sportowe

W Aktualności DNIA

Rząd Uzbekistanu opracował projekt zmiany przepisów prawa, która ma zalegalizować zakłady sportowe w tym kraju już w 2021 r. Propozycje są zawarte w dekrecie prezydenckim „Środki mające na celu wprowadzenie piłki nożnej na nowy poziom w Uzbekistanie”.

Zmiana zakłada zalegalizowanie i uregulowanie kwestii zakładów sportowych w Uzbekistanie. Część pieniędzy zebranych w wyniku ich opodatkowania będzie przeznaczona na rozwój inicjatyw sportowych Uzbekistanu.

Pomysł uzbeckich władz obejmuje m.in. stworzenie marki Uzbek Football, a także otwarcie sponsoringu lokalnych drużyn piłkarskich na firmy komercyjne, w tym operatorów hazardu.

W ustawie znajdzie się również „system szybkiego raportowania nt. stadionów piłkarskich”, który będzie wykorzystywany do dostarczania bukmacherom danych piłkarskich. Piłkarze z Uzbekistanu będą mogli brać udział w zakładach bukmacherskich do 1 czerwca 2020 r., od tego dnia proceder będzie zakazany.

Odpowiedzialność za regulację i licencjonowanie zarówno bukmacherów internetowych, jak i naziemnych ma spoczywać na krajowej agencji rozwoju rynków kapitałowych. W ustawie nie podano ostatecznej daty wdrożenia, jednak harmonogram szerszego wdrożenia nowego rynku zacznie obowiązywać natychmiast po jej uchwaleniu.

W Uzbekistanie wszelkie formy hazardu są obecnie zabronione, co uzasadnia się stwierdzeniem, że hazard jest kulturowo niejednoznaczny i prowadzi do przestępstw. Jednak zgodnie ze sprawozdaniem Komisji Europejskiej z 2017 r. sektor nielegalnych zakładów w Uzbekistanie generuje średni obrót w wysokości 50 mln EUR rocznie. Tamtejszy rząd widzi te pieniądze.

Ilya Machavariani z firmy prawniczej Dentons, powiedział, że potencjał rynku uzbeckiego może być podobny do potencjału jego najbliższego sąsiada, Kazachstanu, który zalegalizował i uregulował hazard w 2007 roku.

Według szacunków rządu Kazachstanu, branża regulowanych zakładów sportowych generuje rocznie obrót w wysokości 130 mln EUR. Kazachstan ma 12 milionów mieszkańców, a Uzbekistan 32 miliony.

„Jeśli spojrzymy na nasz kraj, można zauważyć, że dzisiaj Uzbekistan jest otoczony krajami, które już uregulowały zakłady. Są to Tadżykistan, Turkmenistan i Kazachstan. W związku z tym można argumentować, że po legalizacji operatorzy międzynarodowi mogą skorzystać z synergii działania w 4 krajach o stosunkowo podobnym pochodzeniu kulturowym i społecznym oraz łącznej populacji około. 65 milionów. ” – powiedział Machavariani.

Projekt nowych przepisów zostanie najpierw wysłuchany w Oliy Majlis (Najwyższym Zgromadzeniu) w Uzbekistanie, zanim zostanie przekazany do senatu do ostatecznego zatwierdzenia. Ustawa zostanie następnie przekazana do podpisania prezydentowi kraju Szawkatowi Mirzijojewowi.

Zobacz też

Chińscy hakerzy atakują operatorów hazardowych

Od lata 2019 r. grupa profesjonalnych chińskich hakerów atakuje firmy prowadzące internetowe strony hazardowe. Opublikowane w tym tygodniu raporty zajmujących się

Czytaj więcej...

MGM wygrało walkę o wielką inwestycję w Osace?

MGM Resorts International jest na dobrej drodze do uzyskania licencji na zintegrowany ośrodek hazardowy w Japonii. Władze prefektury Osaka ogłosiły, że

Czytaj więcej...

Cypr. Melco Resorts & Entertainment odpowiada na podejrzenia związane z praniem pieniędzy

Melco Resorts & Entertainment, właściciel i operator kasyn oraz ośrodków rozrywki na Cyprze, odpowiedział na ostrzeżenia Moneyval - komitetu ekspertów ds.

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu