Uzbekistan otwiera się na zakłady sportowe

W Aktualności DNIA

Rząd Uzbekistanu opracował projekt zmiany przepisów prawa, która ma zalegalizować zakłady sportowe w tym kraju już w 2021 r. Propozycje są zawarte w dekrecie prezydenckim „Środki mające na celu wprowadzenie piłki nożnej na nowy poziom w Uzbekistanie”.

Zmiana zakłada zalegalizowanie i uregulowanie kwestii zakładów sportowych w Uzbekistanie. Część pieniędzy zebranych w wyniku ich opodatkowania będzie przeznaczona na rozwój inicjatyw sportowych Uzbekistanu.

Pomysł uzbeckich władz obejmuje m.in. stworzenie marki Uzbek Football, a także otwarcie sponsoringu lokalnych drużyn piłkarskich na firmy komercyjne, w tym operatorów hazardu.

W ustawie znajdzie się również „system szybkiego raportowania nt. stadionów piłkarskich”, który będzie wykorzystywany do dostarczania bukmacherom danych piłkarskich. Piłkarze z Uzbekistanu będą mogli brać udział w zakładach bukmacherskich do 1 czerwca 2020 r., od tego dnia proceder będzie zakazany.

Odpowiedzialność za regulację i licencjonowanie zarówno bukmacherów internetowych, jak i naziemnych ma spoczywać na krajowej agencji rozwoju rynków kapitałowych. W ustawie nie podano ostatecznej daty wdrożenia, jednak harmonogram szerszego wdrożenia nowego rynku zacznie obowiązywać natychmiast po jej uchwaleniu.

W Uzbekistanie wszelkie formy hazardu są obecnie zabronione, co uzasadnia się stwierdzeniem, że hazard jest kulturowo niejednoznaczny i prowadzi do przestępstw. Jednak zgodnie ze sprawozdaniem Komisji Europejskiej z 2017 r. sektor nielegalnych zakładów w Uzbekistanie generuje średni obrót w wysokości 50 mln EUR rocznie. Tamtejszy rząd widzi te pieniądze.

Ilya Machavariani z firmy prawniczej Dentons, powiedział, że potencjał rynku uzbeckiego może być podobny do potencjału jego najbliższego sąsiada, Kazachstanu, który zalegalizował i uregulował hazard w 2007 roku.

Według szacunków rządu Kazachstanu, branża regulowanych zakładów sportowych generuje rocznie obrót w wysokości 130 mln EUR. Kazachstan ma 12 milionów mieszkańców, a Uzbekistan 32 miliony.

„Jeśli spojrzymy na nasz kraj, można zauważyć, że dzisiaj Uzbekistan jest otoczony krajami, które już uregulowały zakłady. Są to Tadżykistan, Turkmenistan i Kazachstan. W związku z tym można argumentować, że po legalizacji operatorzy międzynarodowi mogą skorzystać z synergii działania w 4 krajach o stosunkowo podobnym pochodzeniu kulturowym i społecznym oraz łącznej populacji około. 65 milionów. ” – powiedział Machavariani.

Projekt nowych przepisów zostanie najpierw wysłuchany w Oliy Majlis (Najwyższym Zgromadzeniu) w Uzbekistanie, zanim zostanie przekazany do senatu do ostatecznego zatwierdzenia. Ustawa zostanie następnie przekazana do podpisania prezydentowi kraju Szawkatowi Mirzijojewowi.

Zobacz też

Hiszpania: koniec sponsoringu w piłce nożnej?

Rząd hiszpański zamierza zakazać sponsoringu firm z branży hazardowej na koszulkach piłkarskich. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w ramach nowych

Czytaj więcej...

European Lotteries publikuje raport z działalności za rok 2019

Po raz drugi w swej historii European Lotteries, organizacja zrzeszająca głownie europejskich operatorów loterii oraz ich dostawców, wydała raport

Czytaj więcej...

Betway ratuje krykieta w RPA

Znany operator internetowy, Betway zawarł umowę partnerską z Cricket South Africa (CSA) - organem zarządzającym i nadzorującym tę dyscyplinę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu