Uzbekistan w 2021 r. otworzy się na „bukmacherkę”? Celem pieniądze na rozwój sportu

W Aktualności DNIA
- Updated

Uzbekistan ogłosił swoją gotowość do otwarcia rynku na branżę zakładów sportowych. W opublikowanym w pierwszych dniach grudnia dekrecie prezydenckim pojawiły się zapisy umożliwiające  działalność bukmacherską w tym kraju nawet już w 2021 roku. Dla tego azjatyckiego kraju to wielka szansa na przyciągnięcie dodatkowych funduszy na rozwój projektów sportowych, zwłaszcza tych związanych z piłką nożną, ocenia portal calvinayre.

Prezydent Uzbekistanu, Shavkat Mirziyoyev podpisując dokument wskazał szereg celów, które dzięki zakładom sportowym mogą według niego zostać osiągnięte. Obejmują one przede wszystkim przyspieszenie rozwoju programu piłkarskiego, dzięki któremu dyscyplina ta miałaby stać się bardziej atrakcyjna zarówno dla fanów, jak i potencjalnych inwestorów. Dodatkowo głowa państwa ma w planach otwarcie szkół sportowych oraz wprowadzenie popularnego w Europie systemu VAR w krajowych rozgrywkach.

Temat legalizacji hazardu w Uzbekistanie pojawiał się już od pewnego czasu. Wielu uzbeckich urzędników opowiedziało się za legalizacją zakładów sportowych, argumentując, że byłby to idealny sposób na pozyskanie dodatkowych środków do budżetu państwa.

Pozyskiwanie pieniędzy na sport, w tym przede wszystkim na piłkę nożną, to kluczowy cel inicjatywy uzbeckich władz. Zapisy zawarte w opublikowanym dokumencie mówią o programie rozwoju tej dyscypliny, który miałby trwać aż do 2030 roku. Od czasu odzyskania niepodległości Uzbekistanowi nie udało się bowiem jeszcze zakwalifikować do Mistrzostw Świata. W każdych z sześciu ostatnich kwalifikacji do najważniejszego piłkarskiego turnieju globu Uzbecy zajmowali dalekie miejsca, które oczywiście nie dały im awansu na mundial.

Nieco lepiej wiodło się ostatnio Uzbekom w kwalifikacjach do turniejów o mistrzostwo kontynentu azjatyckiego, gdzie zaliczyli imponującą rundę kwalifikacyjną, wygrywając siedem z ośmiu spotkań. W samym turnieju niestety nie było już tak dobrze i ostatecznie zajęli 10 miejsce.

Właśnie te rozczarowujące wyniki wydają się być głównym impulsem do działania. W czasach, gdy wiele krajów postrzega gry hazardowe jako źródło dochodów podatkowych, urzędnicy w Uzbekistanie widzą w nich szansę na wsparcie inwestorów, a co za tym idzie podniesienie jakości drużyny narodowej i zaistnienie na piłkarskiej arenie międzynarodowej.

Najbliższy mundial w Katarze odbędzie się w 2022 roku, co oznacza, że prawdopodobnie wdrożony program nie wpłynie jeszcze znacząco na osiągnięte przez reprezentację Uzbekistanu wyniki. Dlatego też lokalni oficjele nastawiają się na kolejny turniej, który odbędzie się cztery lata poźniej w trzech krajach Ameryki Północnej. Pozostaje czekać, czy pieniądze z „bukmacherki” wpłyną w kolejnych latach na jakość uzbeckiej reprezentacji w piłce nożnej i czy zobaczymy ją na wielkim turnieju.

Foto. MichalJarmoluk

Zobacz też

Grzywna dla Google za reklamy hazardu we Włoszech

Autorità per le Garanzie nelle Comunicazioni (AGCOM), włoski organ regulujący kwestie komunikacji w tym kraju, nałożył na Google grzywnę

Czytaj więcej...
IGT

Totalizator Sportowy kontynuuje współpracę z IGT. Nowa umowa podpisana.

Bez większych niespodzianek zakończył się prowadzony przez Totalizator Sportowy przetarg na wybór nowego dostawcy systemu loteryjnego. Nowym-starym dostawcą zostało

Czytaj więcej...

Holandia. KSA wzywa do usunięcia automatów z parków rozrywki

Kansspelautoriteit (KSA), holenderski organ ds. gier hazardowych, zapowiedział, że wprowadzi zmiany w obowiązujących przepisach, zgodnie z którymi automaty do

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu