W Georgii, USA, władze na ulicach rozmawiają z obywatelami o hazardzie

W Aktualności DNIA
- Updated

Władze ustawodawcze w wielu amerykańskich stanach wciąż zastanawiają się nad zgodą na urządzanie gier hazardowych na ich terenie. Niektóre stany decydują o przeprowadzeniu referendum, inne zaś wprowadzają nowe prawo bez tak daleko idących konsultacji społecznych. Prawodawcy stanu Georgia postanowili natomiast na trzeci, dość wyjątkowy sposób na pozyskanie opinii obywateli. Prowadzą rozmowy na temat hazardu po prostu na ulicach. Dopiero później, w przypadku pozytywnej opinii uzyskanej w rozmowach z mieszkańcami, rozpocząć się ma właściwy proces legislacyjny.

W ostatni wtorek komisja parlamentarna zajmująca się kwestiami hazardu, odbyła posiedzenie, którego celem było omówienie sprawy dochodów podatkowych z kasyn w Valdosta. Tematyka obrad objęła również wyścigi konne i zakłady sportowe oraz wykorzystanie dochodów z hazardu do zwiększenia programu stypendialnego „HOPE”, którego założeniem jest wsparcie dla studentów. Było to pierwsze z kilku spotkań. Kolejne mają się odbyć w najbliższych dniach.

Republikański deputowany do lokalnej Izby Reprezentantów, Snellville Brett Harrell, podkreśla, że władze chcą uzyskać odpowiedź, czy obywatele stanu popierają zaproszenie branży hazardowej do Georgii, a jeśli odpowiedź tak, to na jakich warunkach.

Jeśli obywatele poprą hazard, ustawodawcy dokonają zmiany w stanowych przepisach. Będzie to długi i trudny proces, bowiem najpierw każda z izby stanowego parlamentu musi podjąć decyzję większością dwóch trzecich głosów, a następnie sprawa ma być ostatecznie rozstrzygnięta w referendum. Co więcej, władze mogą zadecydować o przeprowadzeniu referendum w całym stanie lub zezwolić każdemu hrabstwu na oddzielne głosowanie, w celu ustalenia lokalnych przepisów dotyczących hazardu. Być może zatem w Georgii nie będzie jednolitej regulacji obejmującej cały stan.

Ellis Black, republikański senator z Valdosta, podkreślił, że kluczowe jest przekonanie wyborców i poinformowanie ich, jakie skutki może przynieść otwarcie rynku hazardu. Według niego, jest to niezbędne, jeśli stan chce stworzyć szczegółowe przepisy dotyczące hazardu, a następnie wprowadzić odpowiednią poprawkę do lokalnej konstytucji.

Debata polityczna w stanie trwa, obecnie większość jej uczestników opowiada się za kasynami w stylu kurortów, które pomogłyby zwiększyć zatrudnienie w regionie. Republikański polityk z Savannah, Ron Stephens, ocenił, że zezwolenie na działanie sześciu ośrodków hazardowych w stanie może zwiększyć jego dochód podatkowy o 1 miliard dolarów.

Wśród potencjalnych lokalizacji ośrodków hazardowych wymieniane jest  miasto Valdosta, które co prawda jest stosunkowo małe (około 57 tysięcy mieszkańców) jednak ma strategiczne w kontekście hazardu położenie. Specjaliści oceniają, że dzięki niemu może zachęcić do odwiedzin miłośników hazardu z sąsiedniej Florydy. Nowe kasyno w Valdosta może być dla stanu szansą na zdobycie większego rynku hazardu. Ostateczne decyzje o lokalizacji centrów hazardowych w Georgii jednak jeszcze nie zapadły.

Zobacz też

Chińscy hakerzy atakują operatorów hazardowych

Od lata 2019 r. grupa profesjonalnych chińskich hakerów atakuje firmy prowadzące internetowe strony hazardowe. Opublikowane w tym tygodniu raporty zajmujących się

Czytaj więcej...

MGM wygrało walkę o wielką inwestycję w Osace?

MGM Resorts International jest na dobrej drodze do uzyskania licencji na zintegrowany ośrodek hazardowy w Japonii. Władze prefektury Osaka ogłosiły, że

Czytaj więcej...

Cypr. Melco Resorts & Entertainment odpowiada na podejrzenia związane z praniem pieniędzy

Melco Resorts & Entertainment, właściciel i operator kasyn oraz ośrodków rozrywki na Cyprze, odpowiedział na ostrzeżenia Moneyval - komitetu ekspertów ds.

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu