Walka z szarą strefą. Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli

W Temat Dnia DNIA
- Updated

750 mln kar finansowych i konfiskata 63 tys. automatów – to bilans trzech lat działań podejmowanych przez państwo względem nielegalnego rynku gier hazardowych, donosi dziennik Rzeczpospolita, powołując się na nowy raport NIK o zwalczaniu szarej strefy.

Z powyższego wynika, że nadzór nad podmiotami urządzającymi gry hazardowe niezgodnie z przepisami ustawy, jest coraz bardziej skuteczny, a szara strefa ograniczana. Dużo jest jednak do zrobienia w Internecie, bowiem tam nielegalny hazard wciąż kwitnie. NIK dostrzega, iż stosowane dotychczas środki walki z nielegalną działalnością w Sieci są niewystarczające, choć idą w dobrym kierunku.

Jak podsumowuje NIK, dzięki zapisom ustawy o grach hazardowych z 2017 r. możliwe stało się podejmowanie działań, których konsekwencją jest znaczące ograniczenie szarej strefy gier hazardowych. Mowa tu zarówno o jednorękich bandytach, jak i grach urządzanych przez Internet. Kontrolerzy NIK docenili działania podejmowane przez państwo w tym zakresie, a więc likwidowanie na terenie całego kraju nielegalnie działających automatów, jak i ustanowienie monopolu państwa na gry na automatach poza kasynami i na urządzanie gier hazardowych online.

Walka z nielegalnymi automatami to codzienna, żmudna praca policjantów i funkcjonariuszy KAS. W każdym tygodniu dokonują oni kolejnych zatrzymań maszyn działających w punktach gier działających niezgodnie z przepisami ustawy, wbrew warunkom koncesji lub zezwolenia lub zupełnie bez nich. Choćby w ubiegłym tygodniu świętochłowicka policja wraz z funkcjonariuszami KAS zabezpieczyła w lokalu przy ul. Łagiewnickiej trzy urządzenia, na których urządzane były nielegalne gry. Podobnego ustalenia dokonali policjanci z Lubaczowa, podczas działań prowadzonych wspólnie z funkcjonariuszami Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu. W jednym z lokali zabezpieczyli również trzy automaty. W obu przypadkach przeprowadzone zostały tzw. gry kontrolne, które wykazały, że automaty wykorzystywane były do prowadzenia gier hazardowych.

Powyższe nie zmienia jednak faktu, iż nielegalne automaty wciąż na rynku funkcjonują. Powstaje zatem pytanie, czy nie należy podjąć próby znalezienia innych, czy może raczej dodatkowych instrumentów do walki z nimi.

Ustawa hazardowa z 2017 r.,  poprzez powierzenie monopolu państwa na organizację gier na automaty poza kasynami i na urządzanie gier online państwowej spółce, Totalizatorowi Sportowemu, zrewolucjonizowała rynek. Szara strefa jednak bez problemu radzi sobie ze skutecznym omijaniem zapisów stawy i prowadzeniem swojej działalności z tzw. rajów podatkowych.

Ministerstwo Finansów wprowadziło w odpowiedzi rejestr zakazanych domen internetowych, którego zadaniem jest wyławianie serwisów oferujących graczom nielegalne gry. Choć pod koniec 2018 r. w serwisie było zarejestrowanych 5 tysięcy nielegalnych domen, trudno mówić o skuteczności tego narzędzia i faktycznym kontrolowaniu nielegalnego rynku. Wciąż nierozwiązanym problemem pozostaje bowiem zjawisko tzw. domen klonów o nazwach łudząco podobnych do tych, które wpisane są już do rejestru. Blokowanie tzw. lewych serwisów działa krótko. Po identyfikacji serwis zmienia nazwę i nadal oferuje sprzedaż zakładów. NIK jednoznacznie wskazuje, że niezbędne są nowe narzędzia do walki z szarą strefą. Tym bardziej, że jak podkreśla rzecznik NIK Ksenia Maćczak instytucja ocenia, że „wartość nielegalnego rynku zakładów bukmacherskich online ciągle jest wyższa niż legalnego”. Jest więc o co zabiegać.

Zobacz też

Grzywna dla Google za reklamy hazardu we Włoszech

Autorità per le Garanzie nelle Comunicazioni (AGCOM), włoski organ regulujący kwestie komunikacji w tym kraju, nałożył na Google grzywnę

Czytaj więcej...
IGT

Totalizator Sportowy kontynuuje współpracę z IGT. Nowa umowa podpisana.

Bez większych niespodzianek zakończył się prowadzony przez Totalizator Sportowy przetarg na wybór nowego dostawcy systemu loteryjnego. Nowym-starym dostawcą zostało

Czytaj więcej...

Holandia. KSA wzywa do usunięcia automatów z parków rozrywki

Kansspelautoriteit (KSA), holenderski organ ds. gier hazardowych, zapowiedział, że wprowadzi zmiany w obowiązujących przepisach, zgodnie z którymi automaty do

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu