Węgry. 150 osób złożyło w 2019 r. wniosek o ograniczenie im dostępu do gier hazardowych

W Aktualności DNIA
- Updated

Od czasu wprowadzenia w 2016 r. w węgierskich przepisach możliwości „samowykluczenia” z możliwości uczestniczenia w grach hazardowych, z rozwiązania tego korzysta coraz więcej osób. W 2019 r. już 150 osób złożyło w węgierskim Urzędzie Nadzoru Hazardu stosowny wniosek.

Osoby, które uznały, że mają problem związany z uprawianiem hazardu, mają zgodnie z wprowadzonymi regulacjami prawo wyłączenia możliwości udziału w grach hazardowych na jeden, trzy lub pięć lat. Przymusowa abstynencja może przy tym dotyczyć różnych kategorii gier: gier karcianych, kasyn, kasyn online i hazardu na odległość.

Według danych węgierskiego Urzędu Nadzoru Hazardu w 2016 r., a zatem w pierwszym okresie po wprowadzeniu nowych przepisów, 76 osób zwróciło się o objęcie ich zakazem, a liczba wniosków rośnie z każdym rokiem. W 2018 r. dostęp do gier hazardowych ograniczyło sobie już 218 graczy,  a w tym roku, jak wspomniano powyżej,  jest to grupa 150 osób. Władze węgierskie oceniają, że problem uzależnień jest w tym kraju istotny, bowiem z posiadanych przez nie statystyk wynika, że liczba osób zmagających się z uzależnieniem potroiła się od 2015 r.

Dane węgierskiego regulatora pokazują również, że większość zainteresowanych wybiera najdłuższy, pięcioletni zakaz hazardu. Wnioskodawcy wybierają również wyłączenie możliwości gry we wszystkich dostępnych kategoriach. Według informacji władz duża liczba grających przekazuje swoje oświadczenia konkretnemu organizatorowi gry, a nie organowi państwowemu.

Wśród powodów, które stanowią podstawę decyzji o „samowykluczeniu”, profesor Eötvös Loránd, wymienił przede wszystkim presję rodziny oraz świadomość gracza, iż tylko zewnętrzne ograniczenia mogą mu pomóc, gdyż nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie z uzależnieniem.

Foto. Alexey Mikhaylov

Zobacz też

Rozmowa z Mateuszem Kalinowskim organizatorem Warsaw Poker Challenge

Jesteś jedną z osób organizujących spotkania pokerowe w Warszawie. Jak to się zaczęło?Cała fascynacja kartami zaczęła się już od

Czytaj więcej...

40% spadek przychodów z gier hazardowych online w Grecji

Grecki rynek gier hazardowych online zanotował ok. 40-procentowy spadek przychodów w okresie pierwszych pięciu miesięcy 2020 r. Co nie

Czytaj więcej...

Potrojenie wartości branży kasyn na przestrzeni dwóch dekad

Zgodnie z niedawno przeprowadzonymi przez Catena Media badaniami branży, globalny rynek kasyn na przestrzeni ostatnich dwóch dekad urósł niemal

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu