Węgry. 150 osób złożyło w 2019 r. wniosek o ograniczenie im dostępu do gier hazardowych

W Aktualności DNIA
- Updated

Od czasu wprowadzenia w 2016 r. w węgierskich przepisach możliwości „samowykluczenia” z możliwości uczestniczenia w grach hazardowych, z rozwiązania tego korzysta coraz więcej osób. W 2019 r. już 150 osób złożyło w węgierskim Urzędzie Nadzoru Hazardu stosowny wniosek.

Osoby, które uznały, że mają problem związany z uprawianiem hazardu, mają zgodnie z wprowadzonymi regulacjami prawo wyłączenia możliwości udziału w grach hazardowych na jeden, trzy lub pięć lat. Przymusowa abstynencja może przy tym dotyczyć różnych kategorii gier: gier karcianych, kasyn, kasyn online i hazardu na odległość.

Według danych węgierskiego Urzędu Nadzoru Hazardu w 2016 r., a zatem w pierwszym okresie po wprowadzeniu nowych przepisów, 76 osób zwróciło się o objęcie ich zakazem, a liczba wniosków rośnie z każdym rokiem. W 2018 r. dostęp do gier hazardowych ograniczyło sobie już 218 graczy,  a w tym roku, jak wspomniano powyżej,  jest to grupa 150 osób. Władze węgierskie oceniają, że problem uzależnień jest w tym kraju istotny, bowiem z posiadanych przez nie statystyk wynika, że liczba osób zmagających się z uzależnieniem potroiła się od 2015 r.

Dane węgierskiego regulatora pokazują również, że większość zainteresowanych wybiera najdłuższy, pięcioletni zakaz hazardu. Wnioskodawcy wybierają również wyłączenie możliwości gry we wszystkich dostępnych kategoriach. Według informacji władz duża liczba grających przekazuje swoje oświadczenia konkretnemu organizatorowi gry, a nie organowi państwowemu.

Wśród powodów, które stanowią podstawę decyzji o „samowykluczeniu”, profesor Eötvös Loránd, wymienił przede wszystkim presję rodziny oraz świadomość gracza, iż tylko zewnętrzne ograniczenia mogą mu pomóc, gdyż nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie z uzależnieniem.

Foto. Alexey Mikhaylov

Zobacz też

Hiszpania. Oficjalny zakaz sponsoringu przez operatorów hazardowych

Hiszpańskie władze oficjalnie potwierdziły zastosowanie okresu przejściowego na wprowadzenie zakazu sponsorowania gier hazardowych w piłce nożnej. Organy z Półwyspu

Czytaj więcej...

Celebryci i znani sportowcy znikną z brytyjskich reklam hazardu

Brytyjski Komitet Praktyki Reklamowej (CAP) przygotowuje ustawę, która zakaże wykorzystywania osobistości ze świata sportu oraz innych celebrytów w reklamach

Czytaj więcej...

Grzywna dla Google za reklamy hazardu we Włoszech

Autorità per le Garanzie nelle Comunicazioni (AGCOM), włoski organ regulujący kwestie komunikacji w tym kraju, nałożył na Google grzywnę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu