Wielka Brytania. Komisarz ds. Dzieci apeluje o zaostrzenie przepisów dotyczących loot boxów. Będzie nowelizacja prawa hazardowego?

W Aktualności DNIA
- Updated

Brytyjski Komisarz ds. Dzieci wezwał rząd Zjednoczonego Królestwa do wprowadzenia surowszych przepisów, które pomogą chronić dzieci podczas gry online. To reakcja na nowy raport, który wykazał, że niektórzy młodzi ludzie wydają setki funtów na zakupy w grze za pośrednictwem mechanizmów loot box (skrzynek z łupami).

Badanie „Gaming the System” objęło rozmowy z dziećmi w wieku od 10 do 16 lat i miało na celu analizę doświadczeń młodych ludzi grających w gry online. W raporcie stwierdzono, że 93% brytyjskich dzieci gra w gry wideo.

Według Biura Komisarza ds. Dzieci (CCO) kwoty wydawane przez dzieci na skrzynki z łupami są różne, zdarzają się jednak przypadki młodych ludzi wydających na loot boxy nawet ponad 300 funtów rocznie. CCO poinformowało również, że część dzieci porównywała kupowanie skrzynek z łupami do hazardu, ponieważ nie znały one zawartości danej skrzynki aż do momentu dokonania zakupu.

Szczególnie widoczne jest to według Raportu w przypadku gry sportowej FIFA, w której gracze chcąc ulepszyć swój wirtualny zespół mogą kupić „paczkę” zawierającą piłkarzy, jednak nie wiedzą co w niej dostaną. Badani podkreślali, że ​​brak nagrody w postaci atrakcyjnych piłkarzy sprawił, że poczuli się, jakby zmarnowali swoje pieniądze. Wielu wydało zaś jeszcze więcej pieniędzy, w nadziei na znalezienie wyżej ocenianych piłkarzy w innych paczkach. To przypomina już mechanizm hazardu.

Zaniepokojone wynikami badań CCO podkreśla, że skoro dzieciom nie wolno uprawiać hazardu offline, tak samo powinno być w przypadku gier online. W związku z tym CCO wezwał władze brytyjskie do podjęcia pilnych działań w celu rozwiązania swoich problemów. Urząd podkreśla, że rząd powinien dążyć do ograniczenia roli pieniędzy w grach online, wskazując że należy zaktualizować obecnie obowiązujące przepisy dotyczące hazardu. Powinny one odzwierciedlić rzeczywistość doświadczeń dzieci związanych z wydawaniem pieniędzy na gry.

Inne sugestie przedstawione przez CCO obejmują wezwanie rządu do zmiany definicji gier w sekcji 6 Gambling Act 2005 tak, aby uznała ona skrzynki z łupami jako gry hazardowe. W zeszłym miesiącu parlamentarny departament ds. Cyfrowej kultury, mediów i sportu złożył podobny wniosek.

CCO stanął również na stanowisku, że rząd powinien przeprowadzić szerszy przegląd obecnej definicji hazardu w ustawie hazardowej, aby upewnić się, że dokładnie odzwierciedla ona nowe formy hazardu, w tym formy występujące w grach online.

Jeśli zaś chodzi o twórców gier i platformy, Komisarz ds. Dzieci oświadczył, że nie powinny umożliwiać dzieciom rozwoju ich postaci, czy drużyn w grze poprzez wydawanie pieniędzy na dodatkowe przedmioty czy zawodników. CCO zasugerował, że wszystkie gry, w których gracze mogą wydawać pieniądze, powinny zawierać funkcje umożliwiające graczom śledzenie ich wydatków. W grach powinny zostać również ustalone maksymalne dzienne limity wydatków.

Komisarz zwrócił też uwagę, iż potrzebę większej aktywności samych rodziców, którzy powinni poświęcać więcej czasu na rozmowę z dziećmi m.in. o kwestiach hazardu, loot boxów w grach i wydawaniu na nie pieniędzy.

Skrzynki z łupami spotkały się ostatnio z ostrą krytyką z różnych stron ze względu na fakt, że dzieci mogą swobodnie wydawać pieniądze na te przedmioty. Jednak niedawno członkowie Europejskiego Forum Regulatorów Gier (GREF) zakończyli całoroczne badanie mikrotransakcji w grach wideo pod kątem hazardu i opowiedzieli się przeciwko konkretnym zaleceniom dotyczącym wprowadzenia regulacji prawnych. Członkowie GREF oświadczyli, że nie uważają, że można zalecić wprowadzenie przepisów dotyczących gier losowych w przypadku skrzynek z łupami, ponieważ sposób ich regulacji będzie zależał od definicji hazardu w każdym kraju. To, co najmniej, kontrowersyjne stanowisko.

Zobacz też

Malta chce przyciągnąć pracowników

Fundacja Gaming Malta połączyła siły ze swoim europejskim odpowiednikiem iGEN i uruchomia projekt „Why iGaming”, który skoncentruje się na

Czytaj więcej...

Kasyno i poker online w niemieckich krajach związkowych

Pomimo podzielonych zdań i opinii, niemieckie kraje związkowe osiągnęły finalnie porozumienie w sprawie zastosowania przejściowych przepisów, które dopuszczają obecność

Czytaj więcej...

Argentyna. Coraz więcej głosów za regulacją hazardu online w kraju

Podczas ostatnio zorganizowanej przez Argentine State Lottery Association (ALEA) konferencji online, lokalni operatorzy wraz z organami regulacyjnymi debatowali nad

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu