Wielka Brytania. Sztuczna inteligencja wykorzystywana w branży hazardowej

W Aktualności DNIA
- Updated

Brytyjskie firmy rozpoczęły proces instalacji skryptów sztucznej inteligencji (AI) na wszystkich automatach do gier. Oprogramowanie ma wykrywać zachowania wskazujące na uzależnienie i wyłączać możliwość gry, aby chronić zdrowie graczy.

„System anonimowego rozpoznawania graczy” (APAS) śledzi zachowanie graczy w czasie rzeczywistym, obserwując na przykład ich reakcję na przegraną, regularność gry, czy czas jaki spędzają przy maszynie. Jeśli algorytm stwierdzi, że gracz podejmuje zbyt duże ryzyko, zostaje zablokowany na okres co najmniej 30 sekund. W tym czasie informację na temat jego gry otrzymają menedżerowie operatora. Natychmiast również wyświetlane są klientowi na ekranie urządzenia ostrzeżenia dotyczące bezpiecznej gry.

Technologia została wprowadzona przez nowo utworzoną Radę ds. Hazardu i Hazardu (BGC), a jej celem jest zapobieganie rosnącym obawom związanym z coraz większą liczbą uzależnionych oraz oczywiście chronienie nieletnich. Z drugiej strony Rada uznaje, że będzie to narzędzie, które powstrzyma władze przed zaostrzeniem brytyjskich przepisów hazardowych.

System wprowadzany jest w pierwszej kolejności na wszystkich automatach do gier w 8500 punktów  bukmacherskich, w tym w punktach William Hill, Ladbrokes i Paddy Power. Firmy bukmacherskie wprowadzają również obowiązkowy automatyczny alert, który włącza się, gdy gracz spędził przy automacie więcej niż 20 minut. Alert uruchamia wówczas 20-sekundowy moment „ochłodzenia” dla grającego.

Dr Alan Smith, biskup St Albans i znawca tematyki hazardu, powiedział, że to „pierwszy krok” w dobrym kierunku. Podkreślił jednak, że 20-30 sekundowe przerwy są według niego zbyt krótkie i wezwał do niezależnej akademickiej oceny skuteczności takiego rozwiązania.  „To, co widzieliśmy do tej pory, nadal jednak nakłada odpowiedzialność na konsumenta, a nie na przemysł, który może swobodnie tworzyć, a następnie promować uzależniające produkty hazardowe”, twierdzi Smith.

Wes Himes, tymczasowy dyrektor naczelny BGC, powiedział, że nowe rozwiązanie postrzega jako „(…) okazję do obrony najwyższych standardów i dzielenia się najlepszymi praktykami w zakresie bezpiecznych zakładów i gier”. Podkreślił, że BGC ma nadzieję, że środki te odebrane zostaną jako oznaka zamiaru samoograniczeni branży gier hazardowych. „Jestem przekonany, że takie podejście może pomóc w przywróceniu zaufania publicznego i z niecierpliwością czekam na prace nad kolejnymi inicjatywami dotyczącymi zakładów i gier w branży”, dodał.

Rzecznik BGC, organizacji która reprezentuje 90 procent rynku zakładów i gier dodał, że „Algorytm śledzi szereg czynników określających, kiedy dana osoba jest narażona na szkodę związaną z hazardem”.

Władze brytyjskie, w tym Gambling Commission, niewątpliwie będą przyglądały się skuteczności proponowanych przez BGC rozwiązań. O ewentualnych reakcjach będziemy informowali na bieżąco.

Zobacz też

Spółka Novomatic z niemiecką licencją na zakłady

Novomatic Group uzyskało licencję na oferowanie zakładów sportowych w Niemczech. Operator na terenie naszych zachodnich sąsiadów będzie działał za

Czytaj więcej...

Bukmacherzy – dlaczego produkt jest tak ważny?

Polska branża zakładów bukmacherskich została zdominowana przez dwie najpopularniejsze marki, które wspólnie kontrolują ponad 3/4 rynku. Mowa tu oczywiście

Czytaj więcej...

Bank Australia zablokuje transakcje hazardowe kartami kredytowymi

Bank Australia zablokuje swoim klientom możliwość wykorzystywania wydanych przez siebie kart kredytowych do finansowania transakcji hazardowych.Nowe rozwiązanie wejdzie w

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu