Wielka Warszawska już w niedzielę!

W Aktualności DNIA
- Updated

Jedna z najsłynniejszych gonitw, z ponad stuletnią tradycją, rozegra się w niedzielę na służewieckim Torze Wyścigów Konnych.

Dla wielu miłośników wyścigów konnych to wyjątkowe święto. Na wyremontowane przez Totalizator Sportowy trybuny od kilku lat powracają elegancko ubrane kobiety i mężczyźni. Podobnie, choć z większą pompą, w przedwojennej Warszawie świętowano otwarcie toru. Panowie we frakach, smokingach, melonikach i cylindrach, a panie w eleganckich sukniach i  kapeluszach – taki obraz jawi nam się na zdjęciach z przedwojennej Warszawy. Na Służewcu po prostu trzeba było być.

Jak wspomina Rzeczpospolita, w jednym z odcinków serialu „Jan Serce” w reżyserii Radosława Piwowarskiego, stały bywalec wyścigów konnych Julian Jabłkowski (w tej roli Wiesław Michnikowski) wygłasza zdanie: „dla każdego prawdziwego warszawiaka najważniejsze są trzy daty: urodziny, rocznica powstania i Wielka Warszawska”. Ślady Wielkiej Warszawskiej odnaleźć można również w książkach Stanisława Grzesiuka, Joanny Chmielewskiej czy Zdzisława Umińskiego. 

Niedzielna impreza rozegrana będzie już po raz 106, w tym 74 na służewieckim Torze Wyścigów Konnych.  Tegoroczna edycja jest szczególna, bowiem zbiega się w czasie z obchodami 80-lecia Toru Służewiec.

Jedna z najważniejszych gonitw sezonu przeznaczona jest dla koni trzyletnich i starszych. Rozgrywana jest jesienią na służewieckim torze, na dystansie 2600 metrów. Zwycięstwo w gonitwie często przesądza o otrzymaniu tytułu Konia Roku.

Wzorowana na Grand Prix de Paris gonitwa, ustanowiona została w 1895 r. przez Augusta Potockiego (prezesa Towarzystwa Wyścigów Konnych w Królestwie Polskim). Następnie przekształcona została w międzynarodową gonitwę porównawczą (podobną do Prix de l’Arc de Triomphe).

Pierwsze wyścigi na Torze Służewiec odbyły się 3 czerwca 1939 r. Popularność tej formy rozrywki była ogromna, ale warszawiacy zaledwie trzy miesiące cieszyli się  nowym torem wyścigów. Wybuchła wojna, a po jej zakończeniu pierwsza Wielka Warszawska zorganizowana została w Lublinie (Wielka Nagroda Lubelska). Konie biegały wówczas na dystansie 2800 m. Warszawiacy ponownie usłyszeli tętent końskich kopyt w 1946 roku. Do roku 1948 gonitwy na Służewcu przeprowadzano na dystansie 2400 m.

Od kilku lat na warszawskim hipodromie odbywa się ponad 50 dni wyścigowych i 500 gonitw rocznie. W tym roku pula nagród w gonitwie Wielka Warszawska wynosi ponad 220 tys. zł. Emocje sięgną zenitu już w niedzielę!

Więcej informacji na www.torsluzewiec.pl

Foto. dreamtemp

Zobacz też

Grzywna dla Google za reklamy hazardu we Włoszech

Autorità per le Garanzie nelle Comunicazioni (AGCOM), włoski organ regulujący kwestie komunikacji w tym kraju, nałożył na Google grzywnę

Czytaj więcej...
IGT

Totalizator Sportowy kontynuuje współpracę z IGT. Nowa umowa podpisana.

Bez większych niespodzianek zakończył się prowadzony przez Totalizator Sportowy przetarg na wybór nowego dostawcy systemu loteryjnego. Nowym-starym dostawcą zostało

Czytaj więcej...

Holandia. KSA wzywa do usunięcia automatów z parków rozrywki

Kansspelautoriteit (KSA), holenderski organ ds. gier hazardowych, zapowiedział, że wprowadzi zmiany w obowiązujących przepisach, zgodnie z którymi automaty do

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu