Wielkie inwestycje w hazard kontra obawy władz i lokalnych społeczności. Przypadek Japonii

W Temat Dnia DNIA
- Updated

W związku z legalizacją gier kasynowych w Japonii, czołowi amerykańscy operatorzy branży hazardowej zainteresowani inwestowaniem w tym kraju, skupili się na najbardziej wrażliwej części projektu – minimalizowaniu niepokojów i niezadowolenia lokalnych społeczności w związku z budową zintegrowanych centrów rozrywki.

Dlatego też m.in. prezes Wynn Resorts Development, Chris Gordon, podczas konferencji prasowej  zorganizowanej dla japońskich mediów na przedmieściu Bostonu, w lipcu br., kreśląc wizje zbudowania „największego na świecie” zintegrowanego kurortu z kompleksem kasyn w Tokio, Osace czy Jokohamie, wspominał jednocześnie o towarzyszących podobnym inwestycjom działaniach na rzecz mieszkańców. Przywoływał przykład otwieranego wcześniej ośrodka w Everett, w stanie Massachusetts, gdzie dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców zdecydował o sfinansowaniu zatrudnienia dodatkowych 20 funkcjonariuszy policji. Z jego inicjatywy na powierzchni ponad 13 ha wokół nieruchomości, na której realizował projekt inwestycyjny, ulepszono też jakość dróg, zapewniając jednocześnie publiczny dostęp mieszkańcom do nabrzeża. Z rozwiązań zaproponowanych przez inwestora skorzystał również zlokalizowany zaledwie kilka kilometrów dalej Uniwersytet Harvarda.

Okazuje się, że oczekiwaniom i żądaniom Japończyków trudno jednak sprostać. Swoją akceptację dla prowadzonych inwestycji warunkują szeroko rozumianymi korzyściami gospodarczymi, w tym m.in. tworzeniem nowych miejsc pracy,  jak również bogatym programem w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom. Powszechna jest bowiem obawa, że negatywne skutki związane z propagowaniem hazardu wzrosną.

Siedem podmiotów zainteresowanych inwestycjami

W czerwcu br. prefektura Osaka poinformowała lokalną społeczność o zainteresowaniu siedmiu podmiotów uzyskaniem licencji na organizowanie w obrębie miasta gier hazardowych i rozpoczęciu samej działalności już w połowie 2020 r. Wskazano Wynn Resorts, Las Vegas Sands Corp., MGM Resorts International, Melco Resorts and Entertainment i Genting Singapore. Dane dotyczące uczestnictwa w konkursie dwóch pozostałych firm nie zostały podane do publicznej wiadomości. Firma Las Vegas Sands, o czym pisaliśmy niedawno na naszym portalu, skupiła swoją uwagę na rozwoju swoich projektów w pobliżu Tokio i Jokohamy, natomiast MGM Resorts zaangażowało się w przygotowanie bazy pod funkcjonowanie kasyna w Osace. Gordon z Wynn Resorts poinformował natomiast, że on i jego firma otwarci są na takie propozycje ze strony włodarzy poszczególnych regionów, które pozwolą na stworzenie jedynego w swoim rodzaju kurortu w Japonii.  

Wskazanie przez prefekturę Osaka sztucznej wyspy Yumeshima jako potencjalnego miejsca, na którym miałoby być zlokalizowane przedsięwzięcie, w perspektywie igrzysk olimpijskich 2020 r. i światowej wystawy EXPO 2025, wbudziło zainteresowanie Wynn Resorts, jak i innych potencjalnych wykonawców.

Osaka prognozuje ogromne korzyści finansowe z ogólnego rozwoju i działalności biznesowej, prowadzonej w przyszłości przez kasyna. Znakomita część pozyskanych funduszy przeznaczona zostanie na dotychczas niedofinansowane koncepcje rozwoju lokalnej gospodarki i wspomaganie inicjatyw mieszkańców. Miasto przewiduje także zatrudnienie 10 tys. osób, a także nasilenie zainteresowania turystyką. W raporcie prefektury mówi się o 40 mln turystów w 2020 r. i o 30 mln w roku 2030.

Chociaż Gordon docenia zaangażowanie Osaki w poszukiwanie przyszłego inwestora, wciąż nie wyklucza nawiązania współpracy z innymi miastami.  

Wymagania rządu centralnego

Rząd centralny zdecydował się na opublikowanie wymagań, jakie muszą spełniać firmy ubiegające się o licencję IR (Integrated Resort) w Japonii. W gronie zainteresowanych ściągnięciem inwestorów znalazły się, poza Osaką, prefektury Wakayama i Nagasaki, natomiast Tokio, Hokkaido i miasto Chiba rozważają przystąpienie to tej grupy. 40 innych lokalnych władz, powołując się na potencjalne zagrożenia w obszarze bezpieczeństwa publicznego i inne negatywne skutki, również finansowe, związane z rozprzestrzenianiem się branży hazardowej w regionie, nie zgłosiło zainteresowania programem.

Tymczasem z badań przeprowadzonych na zlecenie rządu wynika jasno, że 3,6 procent dorosłych Japończyków jest uzależnionych od hazardu w pewnym momencie swojego życia, a prawie dwie trzecie respondentów ankiety Kyodo News w zeszłym roku sprzeciwiało się otwarciu ośrodków gier.

Stąd m.in. obecność dr. Bo Bernharda, autorytetu w dziedzinie uzależnienia od hazardu z wydziału University of Nevada Las Vegas, na wspomnianej wcześniej konferencji Wynn Resorts. Wyjaśniał on w jaki sposób Singapur po otwarciu swojego pierwszego kasyna w 2010 r., poradził sobie z problemem uzależnień od hazardu, wskazując różnego rodzaju środki zaradcze. Przekonywał, że „Japonia może wykorzystać tego rodzaju know-how”.

Niezależnie od powyższego, jak przekonuje Brendan Bussmann z Las Vegas, konsultant Global Market Advisors, Japonia będzie musiała wprowadzić, podobnie jak wcześniej Singapur, zabezpieczenia we wszystkich formach hazardu, poprzez utworzenie krajowej rady ds. rozwiązywania problemów hazardowych. W jego opinii  każdy kraj w oparciu o własne doświadczenia i badania powinien stworzyć skuteczną sieć bezpieczeństwa, która opierałaby się pojawiającym się na różnych płaszczyznach skutkom rozprzestrzeniania się branży hazardowej, w tym działalności przestępczej, takiej jak np. pranie brudnych pieniędzy.

Konsultacje projektów przepisów trwają

Kilka dni temu Japonia uruchomiła publiczne konsultacje w sprawie przepisów dotyczących zintegrowanych resortów, w tym pierwszych kasyn w kraju. Jak informuje portal igamingbusiness, mieszkańcy Japonii mogą dzielić się swoimi opiniami i zgłaszać ewentualne uwagi do zaproponowanych przez władze regulacji do 3 października br. Konsultacje zostały zainicjowane przez Ministerstwo Gruntów, Infrastruktury, Transportu i Turystyki Japonii.

Z powyższych przepisów jasno wynika, że na tle hoteli, obiektów konferencyjnych oraz centrów wystawowych, obiekty oferujące usługi hazardowe nie mogą zajmować więcej niż 3 proc. powierzchni. Każdy z resortów musi także posiadać obiekty kulturalne, takie jak teatry, kina, muzea i restauracje. Wstęp do obiektów hazardowych dla turystów będzie bezpłatny, natomiast lokalna społeczność, w trosce o przeciwdziałanie uzależnieniom, będzie miała określone limity wejść do kasyn, a każda wizyta wymagała będzie opłaty w wysokości 6000 jenów. Zakaz uprawniania hazardu dotyczyć wciąż będzie osób młodych, poniżej 20 roku życia. Operatorzy resortów zostali zobligowani do przygotowania kompleksowego biznesplanu dla miejsca, w którym prowadzona będzie działalność hazardowa. Za jego ocenę odpowiadać będzie Country’s Casiono Management Board, który stanie się krajowym regulatorem gier hazardowych.

Docelowo wydane zostaną licencje dla trzech ośrodków. O tym kto je ostatecznie otrzyma, poza władzami centralnymi, decydować będą także przedstawiciele poszczególnych prefektur, w obrębie których obiekt będzie lokowany. Oczekuje się także, że podczas budowy resortów inwestorzy będą konsultować z lokalną społecznością drogę rozwoju danego ośrodka.

Szacuje się, że budowa centrów hazardu ma kosztować ok 10 mld dolarów.

Foto. UniBay

Zobacz też

Rozmowa z Mateuszem Kalinowskim organizatorem Warsaw Poker Challenge

Jesteś jedną z osób organizujących spotkania pokerowe w Warszawie. Jak to się zaczęło?Cała fascynacja kartami zaczęła się już od

Czytaj więcej...

40% spadek przychodów z gier hazardowych online w Grecji

Grecki rynek gier hazardowych online zanotował ok. 40-procentowy spadek przychodów w okresie pierwszych pięciu miesięcy 2020 r. Co nie

Czytaj więcej...

Potrojenie wartości branży kasyn na przestrzeni dwóch dekad

Zgodnie z niedawno przeprowadzonymi przez Catena Media badaniami branży, globalny rynek kasyn na przestrzeni ostatnich dwóch dekad urósł niemal

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu