Zakaz używania kart kredytowych w hazardzie także w Irlandii?

W Aktualności DNIA
- Updated

Organizacje charytatywne zajmujące się w Irlandii kwestiami uzależnienia od hazardu, lecz także operatorzy zakładów sportowych oświadczyli, że poprą zakaz używania kart kredytowych do obstawiania wyników wydarzeń sportowych. To reakcja na zmianę przepisów obowiązujących w Wielkiej Brytanii, informuje lokalny portal extra.ie.

Przypomnijmy, że w Wielkiej Brytanii klienci operatorów hazardowych już od kwietnia tego roku nie będą mogli używać kart kredytowych do obstawiania zakładów. Nowe zasady wprowadził brytyjski regulator rynku hazardowego, Gambling Commission. Podstawą decyzji były przeprowadzone przez Komisję badania, które ujawniły, że aż ​​22% graczy korzystających z kart kredytowych przy grach hazardowych online ma problemy związane z uprawianiem hazardu. Brytyjczycy będą mogli w związku z tym obstawiać, zarówno punktach stacjonarnych jak i przez Internet, wyłącznie przy użyciu gotówki lub kart debetowych. Karty kredytowe będą dopuszczalne tylko przy zakupie losów loterii.

W rozmowie z portalem, Barry Grant, dyrektor Problem Gambling Ireland, powiedział, że ta charytatywna organizacja poprze plany wprowadzenia podobnego zakazu w Irlandii. „Każdego tygodnia pracujemy z ludźmi, którzy zaciągnęli za pomocą kart kredytowych ogromne długi związane z hazardem. W niektórych przypadkach ludzie używają kart kredytowych członków swojej rodziny bez ich wiedzy”, podkreślił Grant dodając, że niemożliwe do spłacenia długi mogą być ponadto głównym czynnikiem powodującym powrót do hazardu.

Sharon Byrne, przedstawicielka Irish Bookmakers Association, która zrzesza takie firmy jak Powers, Ladbrokes i BoyleSports, poinformowała z kolei, że ​​kwestia gry przy użyciu kart kredytowych na pewno znajdzie się na najbliższym spotkaniu organizacji, które zwołano jeszcze na styczeń.

„Wszystko, co zapewnia lepszą ochronę konsumenta, zostanie przez nas poważnie rozważone i zostanie wdrożone jak najszybciej”, poinformowała Byrne. Podkreśliła również, że „​Jedynym zmartwieniem bukmacherów będzie potencjalna reakcja klientów, którzy mogą być niezadowoleni z ograniczenia ich osobistej wolności w odniesieniu do sposobu, w jaki płacą za spędzanie własnego wolnego czasu”. Z wypowiedzi Sharon Byrne wynika, iż irlandzcy bukmacherzy nie zamierzają oponować przeciwko ewentualnym zmianom prawa w zakresie możliwości korzystania z kart kredytowych przy hazardzie.

Zgodnie z irlandzkim prawem za licencjonowanie gier hazardowych odpowiedzialny jest minister finansów. Regulacje dotyczące branży nie zawierają obecnie żadnych ograniczeń dotyczących metody płatności kartą kredytową. Irlandczycy planują także powołanie nowego organu, który będzie pełnił rolę regulatora tego sektora gospodarki, na wzór wspomnianej już Gambling Commission. Jedną z najistotniejszych kompetencji nowego organu miałoby być licencjonowanie podmiotów hazardowych i nadzór nad branżą. Prace nad nowym irlandzkim prawem hazardowym trwają.

Foto. C.Koch

Zobacz też

Hiszpania. Oficjalny zakaz sponsoringu przez operatorów hazardowych

Hiszpańskie władze oficjalnie potwierdziły zastosowanie okresu przejściowego na wprowadzenie zakazu sponsorowania gier hazardowych w piłce nożnej. Organy z Półwyspu

Czytaj więcej...

Celebryci i znani sportowcy znikną z brytyjskich reklam hazardu

Brytyjski Komitet Praktyki Reklamowej (CAP) przygotowuje ustawę, która zakaże wykorzystywania osobistości ze świata sportu oraz innych celebrytów w reklamach

Czytaj więcej...

Grzywna dla Google za reklamy hazardu we Włoszech

Autorità per le Garanzie nelle Comunicazioni (AGCOM), włoski organ regulujący kwestie komunikacji w tym kraju, nałożył na Google grzywnę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu