Założyciel PokerStars przyznaje się do łamania amerykańskiego prawa

W Aktualności DNIA
- Updated

Isai Scheinberg, założyciel PokerStars, przyznał się w zeszłym tygodniu w nowojorskim sądzie do prowadzenia nielegalnej działalności hazardowej o wartości wielu milionów dolarów. Grozi mu pięć lat więzienia za świadome, niezgodne z prawem przyjmowanie depozytów od graczy z USA.

Scheinbergowi grozi wyrok do pięciu lat za kratkami za umożliwienie graczom z USA gry na stronie internetowej giganta pokera z Wyspy Man, po uchwaleniu w październiku 2006 r. Ustawy o Egzekwowaniu Gier w Internecie (UIGEA). UIGEA, która została podpisana przez George’a W. Busha w ramach SAFE Port Act, sprawiła, że przestępstwem federalnym stało się „świadome przyjmowanie” większości form płatności „w związku z udziałem osoby trzeciej w nielegalnym hazardzie internetowym”.

Chociaż PartyGaming, spółka macierzysta największej wówczas witryny pokerowej na świecie partypoker, szybko wycofał się ze Stanów Zjednoczonych, PokerStars, Full Tilt Poker i Absolute Poker wciąż udostępniali pokera online graczom z USA, po wejściu w życie nowego prawa.

Scheinberg, posiadający paszport kanadyjski i Izraelski, został aresztowany w Szwajcarii 7 czerwca 2019 r. na podstawie zarzutów postawionych w USA i w październiku otrzymał nakaz ekstradycji do USA, od którego początkowo się odwoływał. Finalnie, w styczniu tego roku, 73-letni biznesmen poddał się amerykańskim agentom federalnym w Nowym Jorku. Scheinberg początkowo nie przyznał się do winy i został zwolniony za kaucją w wysokości 1 miliona dolarów, jednak teraz zmienił zdanie.

Uruchomiony w 2001 roku PokerStars stał się największą witryną pokerową na świecie po wejściu UIGEA. Jednak w 2011 r. Amerykański Departament Sprawiedliwości wniósł 52-stronicowy akt oskarżenia przeciwko menedżerom PokerStars, Full Tilt Poker i Absolute Poker, oskarżając ich o oszustwa bankowe, nielegalne gry i pranie pieniędzy. Graczom z USA został zablokowany dostęp do stron tych operatorów, co nazwano w kręgach pokerowych „Czarnym piątkiem”. Był to główny powód upadku Full Tilt (operator został wykupiony przez PS w kolejnym roku).

W 2012 r. PokerStars zgodził się na karę 547 mln USD na rzecz rządu USA oraz na zwrot środków graczom Full Tilt Poker spoza USA w wysokości 184 mln USD. W kolejnym roku syn Scheinberga, Mark, zgodził się zapłacić dodatkowe 50 milionów dolarów dla władz USA.

W 2014 roku, PokerStars został przejęty przez kanadyjską firmę Amaya w ramach umowy o wartości 4,9 miliarda dolarów, po czym trzy lata później przekształcił się w The Stars Group (TSG). W październiku ubiegłego roku TSG dokonało mega fuzji o wartości 10 miliardów funtów z notowanym na giełdzie londyńskiej gigantem hazardowym Flutter Entertainment.

Dziś PokerStars legalnie oferuje swój produkt pokerowy w New Jersey i Pensylwanii, a TSG oferuje zakłady sportowe w regulowanych stanach USA za pomocą marki Fox Bet. Nie zmienia to jednak faktu, że założyciel PS odpowie przed amerykańskim sądem za okres, kiedy poker przez internet nie był w USA legalny.

Zobacz też

Hiszpania. Oficjalny zakaz sponsoringu przez operatorów hazardowych

Hiszpańskie władze oficjalnie potwierdziły zastosowanie okresu przejściowego na wprowadzenie zakazu sponsorowania gier hazardowych w piłce nożnej. Organy z Półwyspu

Czytaj więcej...

Celebryci i znani sportowcy znikną z brytyjskich reklam hazardu

Brytyjski Komitet Praktyki Reklamowej (CAP) przygotowuje ustawę, która zakaże wykorzystywania osobistości ze świata sportu oraz innych celebrytów w reklamach

Czytaj więcej...

Grzywna dla Google za reklamy hazardu we Włoszech

Autorità per le Garanzie nelle Comunicazioni (AGCOM), włoski organ regulujący kwestie komunikacji w tym kraju, nałożył na Google grzywnę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu